MUDr. Jan Hnízdil a Mnislav Zelený (Atapana) 9. května  od 18 hodin v Chotěboři

TJ Sokol Chotěboř Vás zve na besedu

MUDr. Jan Hnízdil

(*1958)

Internista a rehabilitační lékař, autor či spoluautor publikací "Bolesti zad, mýty a realita", "Jak vyrobit pacienta", "Artróza v komplexním přístupu", "Jak léčit nemoc šílené medicíny", "Doping aneb zákulisí vrcholového sportu", "Mým marodům" a "Zaříkávač nemocí".

"Dobrý doktor musí být zvědavý. Musí se zajímat o pacienta a jeho život a problémy. Nikoli jen o jeho nemoc."

Založil a provozuje pracoviště komplexní psychosomatické medicíny Hnízdo zdraví (www.hnizdo-zdravi.cz). Je držitelem Zlatého bludného balvanu Sisyfa za rok 2015.

Společně s MUDr. Janem Hnízdilem na besedě vystoupí i Mnislav Zelený (Atapana)

"Proti indiánům jsme chudáci"

Mnislav Zelený (Atapana)

(*1943)

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou a později etnografii na UK. Postgraduálně pak studoval v Peru na univerzitě San Marcos a na Katolické univerzitě. Celý život působí jako kulturní antropolog na volné noze a díky svým pobytům mezi amazonskými indiány se stal nejen uznávaným odborníkem na život a kulturu domorodých etnik Amazonie, ale především jejich přítelem.

"Za padesát let indiáni vymizí a etnografové budou zkoumat, jak se lidi chovají v takovýchto nákupních centrech."

V roce 1989 Mnislava Zeleného adoptoval kmen Jawalapitiů a jeho duchovní otec šaman Guňitze mu dal jméno Atapana, což znamená List zelené palmy. Zdá se, že se kruh uzavřel. V letech 1996 až 2001 působil jako velvyslanec ČR v Kolumbii a v Ekvádoru. Prostřednictvím své nadace Velká Amazonie se snaží zmírnit zkázu indiánské kultury. V současné době pracuje na monografii andských Muisků, jejichž kulturu považuje za rovnocennou známější trojici Aztéků, Mayů a Inků.

Chcete-li být při jejich prvním společném volném povídání o zdraví a nemocech lidí i celé společnosti, moudrosti lidových přísloví a amazonských indiánů přijďte

9. května od 18 hodin do chotěbořské Sokolovny.

Vstupné 200 Kč v předprodeji (Infocentrum Chotěboř), na místě 250 Kč.